Format Kitap
Barkod 9789944083744
Yayın Tarihi 2019-01-30
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 6.Baskı
Sayfa Sayısı 420
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 150 X 230
Basım Yeri İstanbul

Emeği Geçenler :
Yazar   : A. Straus;E. W. Straus

TIBBİ MUCİZELER KİTABI
Tıp Tarihinden Yaşamı Değiştiren 100 Gelişme
TIBBİ MUCİZELER...
Modern Tıp tarihine genel bir bakış sunan heyecan verici bir kitap. Alanında bir temel eser. Dr. Rosalyn S. Yalow, Nobel Tıp Ödülü sahibi...
En temel bilimsel kuralların yeniden tartışıldığı günümüzde, bilimi kutlama amacını taşıyan bir kitap okumak insanın yüreğine su serpiyor. Tıbbi Mucizeler bilimsel anlayışın hayatlarımızı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seren oldukça etkileyici bir araştırma. Ayrıca kısa, eğlenceli ve bilgilendirici biyografiler kaleme alma konusunda da çok iyi bir örnek kitap.
Peter Rothberg, The Nation
..Olağanüstü bir kitap. Fazlasıyla kolay okunur, bilgilendirici, açık fikirli ve düşündürücü. William T. Golden, American Museum of Natural History Onursal Başkanı
Bugün belki farkında olmasak da, torunların düğününü görmek sadece 200 yıl önce bile bir mucizeydi. Bugün ise tıp biliminde yaşanan sürekli gelişim sayesinde biraz şans yeterli.
Tıbbi Mucizeler bilimin insan yaşamı üstünde yarattığı tartışılmaz değişimin ve adım adım bugüne gelişimizin öyküsünü sunuyor. Bizi Hipokrat, Galen, Antonie van Leewenhoek, Gregor Mendel, Lady Mary Wortley Montagu, Louis Pasteur, Florence Nightingale, Oswald Theodore Avery, Harold Varmus gibi insanlık üzerinde etkileri hâlâ hissedilen önemli isimlerle tanıştırırken, modern tıbba yaptıkları mucizevi katkıları ortaya çıkartırken onları motive eden sebepleri araştırıyor. Doktor-hasta ilişkisi, hastalık teorileri, aşı, kök hücreler, immünoloji, genetik tanı ve tedavi gibi önemli buluşlara ışık tutarken bu buluşların altında yatan sanat ve bilimi de mercek altına alıyor.
Kitaptan...
Pasteur, köpekler üstünde yaptığı sayısız kuduz aşısı deneyinden sonra, kuduz aşısını ilk defa, kuduz bir köpek tarafından on beş kez ısırılan ve annesi tarafından ona getirilen 9 yaşındaki Joseph Meister adlı çocuk üzerinde denemiştir. 6 Haziran 1885 tarihinde yapmaya başladığı virülant olarak oldukça yoğun 14 aşıyı çocuğa yapmaya başladı. Bu aşılar işe yaramaz diye ya da aşıların kendisi bu delikanlıyı öldürebilir endişesiyle haftalarca uyumadı. Bu endişe dolu bekleyişin ardından Joseph Mayer iyileşti, Pasteur Enstitüsünde güvenlik görevlisi oldu, Pasteura duyduğu minnettarlığı bundan elli yıl sonra, Naziler Fransayı işgal edip Josephten Pasteurun gizli çalışmalarını istediklerinde mezarında yatan Pasteura ihanet etmektense kendini öldürmeyi seçerek gösterdi.
Alen tıbbında kalbin odacıklarının 3 tane olduğu zannediliyordu, anatomik diseksiyon başlamış olmasına rağmen bu sanının çürümesi 1300 yıl sonunda olabildi. Yüzyıllar boyunca kimse odacıkları saymayı akıl etmedi.

devamını oku..
Kategori : Genel Konular
34.00
Liste Fiyatı : 34.00
Kazancınız : 0.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim