Fiyat: 35.00   Liste Fiyatı : 35.00
Ürün Tükendi. 
Favorilere Ekle

Baskısı Yok

Bu ürünü yeni veya 2.el olarak sizin için
araştırıp bilgi vermemizi
İSTER MİSİNİZ ?
Bilgilerinizi doldurup kaydedin.

   Captcha image
Format : Kitap
Barkod : 9786058277410
Yayın Tarihi : 2017-03-08
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 4.Baskı
Sayfa Sayısı : 248
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 195 X 275
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar

Avrupa Birliği, temellerin kısmen olasılık hesaplarına dayanan yarı probabilistik güvenlik konseptine göre geoteknik boyutlandırılmasını esas alan standartlarının üye ülkelerde uygulanmasını 2010 yılında zorunlu hale getirmiştir. Buna karşılık ülkemizde hala temellerin geoteknik boyutlandırılması, gelişmiş ülkelerde terkedilmiş olan deterministik güvenlik konseptine göre yapılmaktadır.
Türkiye Avrupa Birliği'nin aday ülkesi olması ve en büyük dış ticaretimizin Avrupa ülkeleri ile yapılması nedeniyle, belirli bir süre sonra bu standartları kullanmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle ülkemizde inşaat mühendisliği eğitimi gören öğrencilerin ve uygulamada proje ve kontrol hizmeti veren mühendislerin şimdiden Avrupa standartlarını öğrenmesinde yarar vardır.
İşte bu nedenle Temeller - Statiği ve Konstrüksiyonu kitabımı, Avrupa Standartlarının ve Alman Normlarının son baskılarına uyumlu olarak yarı probabilistik güvenlik konseptine göre revize etmeye karar verdim. Altı yıllık çok yorucu bir çalışma sonucu, toplam 1024 sayfadan oluşan iki ciltlik bir kitap ortaya çıkmış oldu.

Günümüzde bilgisayarla yazı yazma uygulamasının yaygınlaşması nedeniyle, elle yazı yazma alışkanlığı unutulmaya yüz tutmuştur. Elle yazı yazmayı teşvik etmek ve elle yazılan yazının sanatsal güzelliğini ve kişiye özgü karakterini ortaya koymak amacıyla kitabın tümü yazarın kendi el yazısı ile yazılmıştır.
Kitabın birinci bölümünde yarı probabilistik güvenlik konsepti ile ilgili Boyutlandırma İlkeleri ve Güvenlik Kavramı, ikinci bölümün Alan Temelleri Statik Analizi ile ilgili ayrıntılı bilgi, üçüncü bölümün Alan Temellerinin Geoteknik Boyutlandırılması ile ilgili gerekli bilgiler ve sayısal örnekler ve dördüncü bölümde Alan Temellerinin Yapısal Boyutlandırılması ile ilgili gerekli bilgiler ve çok sayıda sayısal örnek düzenlenmiştir. Örneklerde hem geoteknik, hem de yapısal boyutlandırma hesapları ayrıntılı bir biçimde verilmiştir.
Kitabın 5. Bölümünün, gerek kitabın hacmi ve gerekse içeriği bakımından ayrı bir cilt olarak yayınlanması uygun görülmüştür. Bu bölümde birinci ciltte Temellerin Yapısal Boyutlandırılması bölümünde özet olarak verilen konuların 7 ekten oluşan ayrıntıları verilmiştir. İlerde 5. bölümün içeriğine, betonarme kolonlar ile perdeler gibi düşey taşıyıcı elemanların ve betonarme yapı elemanlarının burulmaya göre boyutlandırılmasını ekleyerek Betonarme Yapı Elemanlarının Boyutlandırılması adı altında ayrı bir kitap olarak yayınlanması düşünülmektedir.

Okuyucu Yorumları