Tarihi Süreçte Beyşehir Gölü ve Adalarında Hayat Hüseyin Muşmal, Berna Korucu Üçüncü - Hüseyin Muşmal Berna Korucu Üçüncü Hüseyin Muşmal;Berna Korucu Üçüncü - 9786055262617 - Kitap | rakitap.com
Menu 0
  Tarihi Süreçte Beyşehir Gölü ve Adalarında Hayat Hüseyin Muşmal, Berna Korucu Üçüncü

  Beyşehir Gölü'ndeki adaların tarihteki yeri hiç de önemsiz değil ve bu adalar şimdiye kadar hiçbir gezgin yapmamış olsa da, daha yakından araştırılmayı hak ediyorlar.
  -Friedrich Sarre-

  Türkiye'nin stratejik öneme sahip en büyük tatlı su kaynağı olan Beyşehir Gölü, gerek doğal güzelliği ile gerekse önemli yolların kesiştiği bir kavşakta bulunması bakımından hemen her dönem için bir cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle göl, eskiçağlardan günümüze kadar yöre insanının sosyal ve ekonomik hayatına, inançlarına, örf, adet, gelenek-göreneklerine ve kültürel faaliyetlerine kadar pek çok alanda etkisini göstermiştir. Aynı zamanda efsanelere ve hikâyelere konu olan Beyşehir Gölü, zaman zaman yaşanan kuraklık, sel baskınları ve bataklıklardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle yöre insanının hayatını da zorlaştırmıştır.

  Beyşehir Gölü çevresinde bulunan yerleşimlerin yanında Beyşehir Gölü'ndeki adalarda da Roma döneminden günümüze kadar çeşitli yerleşimler kurulmuştur. Adalardaki yerleşimler ise gölden doğrudan etkilenmekte, burada yaşayan insanların hayatları gölün sunduğu imkânlar ve şartlar çerçevesinde şekillenmektedir. Çalışmada Beyşehir Gölü Adalarında Roma-Bizans ve Selçuklu-Osmanlı dönemlerindeki yerleşimler konu edinilmiş, bu çerçevede XIX. yüzyılın sonlarında Mada Adası'na yerleştirilen Rus Kazakları ile Beyşehir'e yerleştirilen Çeçenlerin göl ile ilişkileri arşiv belgeleri ve kaynak kişilerin anlatımları ışığında ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada Beyşehir Gölü çevresinde ve adalarda yaşayan insanların Balıkçılık, Kayıkçılık, Hasırcılık, Hayvancılık ve Adadaki Tarımsal Faaliyetlerine yer verilmektedir.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9786055262617
  Yayın Tarihi 2014-09-01
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 1.Baskı
  Sayfa Sayısı 176
  Kapak Karton
  Kağıt 2.Hamur
  Boyut 160 X 240
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Hüseyin Muşmal
  Yazar   : Berna Korucu Üçüncü
  Yazar   : Hüseyin Muşmal;Berna Korucu Üçüncü

  25.00

  Liste Fiyatı : 25.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta yok
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..