Menu 0

  Şiiri Şiirle Ölçmek, modern şiirimizin en özgün ve üretken şairlerinden biri olan Edip Canseverin (1928-1986) bütün yazılarını, söyleşilerini ve soruşturma yanıtlarını ilk kez bir araya getiriyor.

  Canseverin yazılarında, poetikasını belirleyen, yaşama ve şiire bakış açısını ortaya koyan, şiirini anlamamızı sağlayacak pek çok ipucu bulunur. Örneğin, Türk şiirinde az rastlanan dramatik monolog türünü neden tercih ettiğini göstermesi bakımından en önemli yazılarından biri olan Şiiri Bölmekte, Cansever, hep birilerine ya da bir şeylere uyum göstererek yaşadığımızı, sonuçta kişiliğimizi yitirdiğimizi vurgular. Ona göre, direnmekle çevreye uymak arasında şaşkına dönen ve çeşitli rollere bölünen bireyin şiirde hakkıyla temsili, şiirin de anlatıcılara bölünmesiyle, yani dramatik bir şiirle mümkündür.

  Okuyucu, Düşüncenin Şiiri, Soyut Somut, Şiiri Şiirle Ölçmek, Tek Sesli Şiirden Çok Sesli Şiire ve Tragedya Üzerine Notlar gibi yazılarda, ayrıca şaire yerinde soruların yöneltildiği söyleşilerde ve Erdal Öze yazdığı mektuplarda da Cansever şiirinin düşünsel temellerine açılan pek çok kapıyla karşılaşacaktır.

  Devamı
  Format :Kitap
  Barkod :9789750815225
  Yayın Tarihi :2009-02-28
  Yayın Dili :Türkçe
  Baskı Sayısı :1.Baskı
  Sayfa Sayısı :375
  Kapak :Karton
  Kağıt :2.Hamur
  Boyut :135 X 215
  Basım Yeri :İstanbul
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Edip Cansever
  Yazarın Diğer Eserleri
  İlgili Eserler