Detaylar

Kategori Bilim - Sanat
Yayıncı Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
Liste Fiyatı 30.00
Format Kitap
Barkod 9789751738028
Yayın Tarihi 2017-05-04
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 938
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 235 X 165

Murâdî Dîvânı

Osmanlı devleti, sanatçıları ve bilim adamlarını himaye ederek sanatsal ve bilimsel üretimi desteklemekle kalmamış, Osmanlı hanedanı bu sanatsal üretime kendi eserleriyle de katkıda bulunmuştur. Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman gibi başarılarıyla adını tarihe yazdıran Osmanlı sultanları, devlet yöneticiliğini en iyi şekilde yerine getirmenin ötesinde yazdıkları şiirlerle de bugün adlarından söz ettirirler. Böyle bir hanedanın torunu olan Sultan III. Murad (1546-1595) atalarının hem idarecilik alanındaki başarısını sürdürmüş, hem de onlar gibi edebî yönüyle ismini bugüne taşımıştır.

Osmanlı kültürünün de klasik formunun zirvesine ulaştığı dönemde tahtta bulunan III. Murad, iyi bir eğitim almış, Arapça ve Farsçayı iyi derecede bilen bir âlim, hattat ve şairdi. Sade bir dille, konuşur gibi söylediği şiirlerinde tasavvufî bir söyleyiş hakimdir. Baskısı yapılan nüsha Divan metninin aslına en yakın olanıdır.

Daha önce Başkanlığımız tarafından tıpkıbasımı yapılan Murâdî Divânı'nın bu baskısında Prof. Dr. Ahmet Kırkkılıç'ın hazırladığı tenkitli metin okuyucunun istifadesine sunulmuştur.

Emeği Geçenler

Yazar   : Sultan III. Murad

Satış

30.00
Liste Fiyatı : 30.00
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.