Menu 0

  Kitap, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu`nun (HMK) yürürlüğe girmesi nedeniyle tümüyle gözden geçirilerek yenilenmiştir.
  Birinci bölümde yer verilen problemlerin bir kısmının çözümü 6100 sayılı HMK dikkate alınarak verilmiş; bir kısmının çözümlenmesi, cevaplandırılması öğrencilere bırakılmıştır.

  Kitabımızın bu baskısında ikinci bölüm, Yargı Kararları başlığıyla yeniden yazılmış, önceki baskılarda olduğu gibi bu bölümde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Daire Kararları`na yer verilmiş; öğrencilerimize medenî usul hukuku alanında geniş bir bakış açısı kazandırmak üzere seçilmiş bazı Anayasa Mahkemesi Kararları ile İçtihadı Birleştirme Kararları`na yer verilmiştir. Yargıtay kararlarından bazıları değerlendirilmiş, büyük bir bölümü ise öğrencilerimizin Yargıtay Kararları`nı anlama ve değerlendirme alışkanlığı edinebilmelerini sağlamak için uygulamalı ders malzemesi olarak kitaba konulmuştur. 6100 sayılı HMK`nun yürürlüğünden önceki tarihli kararlar da güncelliğini koruduğu ölçüde muhafaza edilmiş; öğrencilerimizin yararlanmasını kolaylaştırabilmek için 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu`na (HUMK), 743 sayılı Türk Medeni Kanunu`na (MK), 818 sayılı Borçlar Kanunu`na (BK) yapılmış atıfların HMK`ndaki, TMK`ndaki ve TBK`ndaki karşılıkları italik olarak (HMK), (TMK) ve (TBK) biçiminde parantez içinde verilmiştir. Aynı yöntem, Anayasa Mahkemesi ve İçtihadı Birleştirme Kararlarında da izlenmiştir.

  Üçüncü bölümde, kitabın önceki baskılarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi`nde 1963 tarihinden beri sınavlarda sorulmuş sorulara yer verilmişti. Kitabın bu baskısının bu bölümü tarafımızca Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi`nde yapılmış olan sınavlarda sorulmuş sorulara ayrılmıştır. Bu sorulardan bir kısmı cevaplarıyla birlikte verilmiştir.

  Devamı
  Format :Kitap
  Barkod :9786050502411
  Yayın Tarihi :2018-10-04
  Yayın Dili :Türkçe
  Baskı Sayısı :16.Baskı
  Sayfa Sayısı :348
  Kapak :Karton
  Kağıt :2.Hamur
  Boyut :160 X 240
  İlgili Eserler