Menu 0

  İslam'ı anlamak ve yaşamak isteyen bir insanın Kur'ân'a eğilmesi ve onun üzerinde yoğunlaşması kadar tabii bir şey olamaz. Kur'ân, inananlar için bir hidayet kaynağıdır, Allah tarafından okunsun ve anlaşılsın diye gönderilmiştir. Ne var ki tarihen genelde Müslümanların Kur'ân'la az ilgilendikleri söylenebilir. Modern etkilerle ''de olsa müslümanın, kitabı ile muhatap olması fevkalade bir gelişmedir.
  Burada üzerinde durmak istediğimiz, Kur'ân'a yönelmenin kendisi ile değil, onun okunmasına ilişkin bazı problemlerdir. Gerçekten de İslam'ı (aynı anlamda olmak üzere Kur'ân'ı veya vahyi) bir metinden anlamaya çalışmanın doğurduğu bazı problemler vardır.
  Şüphesiz İslam kendi özünü gerçekleştirmeli, Kur'ân, doğasına uygun olarak anlaşılmalıdır. Bunun için de mümkün olduğunca global kültürün etkisinden çıkarılmalı, bütünlüğü göz önünde bulundurulmalı, Kurânî bilgi eylemlerle paralelleştirilmeli ve anlayış fiiliyatla test edilmeli, bilginin sırf zihinsel bir işlem olmaktan çıkması için sosyal bir yapı inşa edilmelidir. Bu tür dayanaklardan yoksun olan salt zihinsel anlayışın, bir aklileştirme tehlikesi taşıyacağı unutulmamalıdır.

  Devamı
  Format :Kitap
  Barkod :9789753523035
  Yayın Tarihi :2010-09-00
  Yayın Dili :Türkçe
  Baskı Sayısı :1.Baskı
  Sayfa Sayısı :189
  Kapak :Karton
  Kağıt :2.Hamur
  Boyut :135 X 195
  Basım Yeri :İstanbul
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Baki Adam
  Yazar   : Hüseyin Altuntaş
  Yazar   : Mustafa Aydın
  Yazar   : Mustafa Tekin
  Yazar   : Wan Daud
  Yazar   : Ferid Esack
  Yazar   : Baki Adam;Mustafa Aydın;Hüseyin Altuntaş;Wan Daud;Mustafa Tekin;Ferid Esack
  İlgili Eserler