Kritovulos Tarihi - Kritovulos - 9786055419721 - Kitap | rakitap.com
Menu 0
  Kritovulos Tarihi

  Mihail Kritovulos İmrozludur ve son devir Bizans ve Osmanlının İstanbul (Konstantiniyye) döneminin ilk Helen asıllı tarihçisi olup; büyük hükümdarın Helen kültürüne ve tarihine olan yakın ilgisini ve bilgisini ondan öğreniyoruz ve aynı zamanda da fethin bir dönemi kapatıp öbürünü açtığını ama medeniyetlerin bir uzlaşma içinde devamlılık sağladığını bu parlak üslupla şahid oluyoruz. Kritovulos döneminin olaylarını basit bir vakanüvis gibi değil, geriye gidişlerle ortaya koymaktadır. Bu nedenle bizim için dönemin diğer tarihçisi Tursun Bey kadar önemlidir. Fatih Sultan Mehmedin Fethine dair tarih adlı eseri, vazgeçilmez bir kaynaktır. (İlber Ortaylı)

  Kritovulosun, Fatih Sultan Mehmedin saltanatının ilk on yedi yılını anlattığı bu kitabının dünyada sadece tek bir nüshası vardır. Topkapı sarayında GI 3 koduyla muhafaza edilen bu elyazması, uzun yıllar boyunca dikkatlerden kaçtıktan sonra 1870 yılında yayımlandı. İngilizceye ancak 1954te çevrilen kitabın ilk çevrildiği dillerden biri de Türkçeydi. İzmir mebusu Karolidis Efendi, 1910da Osmanlıcaya çevirdiği kitabı, üyesi olduğu Tarih-i Osmanî Encümeninin dergisinin eki olarak yayımladı.

  Yayınevimiz, bu önemli tarihî kitabın hem aslını hem de Ari Çokonanın orijinal el yazmasından yaptığı karşılaştırmalı çevirisini sansürsüz, aslına uygun olarak Türk okurlarına kazandırmaktan kıvanç duyar.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9786055419721
  Yayın Tarihi 2013-03-28
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 2.Baskı
  Sayfa Sayısı 656
  Kapak Ciltli
  Kağıt 2.Hamur
  Boyut 175 X 245
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Kritovulos
  Ürün Tükendi.

  60.00

  Liste Fiyatı : 60.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta yok
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..