İttihat ve Terakkiye Açık Mektuplar; Türkiye Nasıl Kurtarılabilir ve İzahlar - Prens Sabahaddin - 9786054635078 - Kitap | rakitap.com
Menu 0
  İttihat ve Terakkiye Açık Mektuplar; Türkiye Nasıl Kurtarılabilir ve İzahlar

  Prens Sabahaddin, II. Meşrutiyet devrinde fikir ve aksiyon adamı olarak ön planda yer aldı. O, Osmanlı Devletinde radikal fikrî arayışların gündeme geldiği bir sırada İttihat ve Terakki Cemiyetinin jakoben tavırlarına maruz kalan ve bu tavırlara karşı çıkan bir Osmanlı aydını olarak tanındı, bilindi.

  Osmanlı toplumunun ihtiyaçlarına uygun olabilecek nitelikte bir reform programını geliştirmeye çalışan Prens Sabahaddin, fikir yönünden sosyal hayatta Özel Teşebbüsü, devlet yönetiminde ise Adem-i Merkeziyet fikrini benimsedi. Özel Teşebbüs düşüncesi onu, ilk Osmanlı liberallerinden biri durumuna getirdi. Ona göre Osmanlı toplumunun kurtuluşu Ferdiyetçiliğin geliştirilmesine bağlı idi. Bu sebeple, Osmanlı ülkesinde siyasî reformlardan önce, sosyal reformlara ihtiyaç vardı.

  DurkhaimSosyolojisinin Ziya Gökalp tarafından İttihat ve Terakki Cemiyetinin fikir organı haline getirilmesi ve bu cemiyetin olumsuz yaklaşımları, Onun büyük ölçüde ihmal edilmesine, hatta unutulmasına yol açtı.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9786054635078
  Yayın Tarihi 2018-11-26
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 2.Baskı
  Sayfa Sayısı 336
  Kapak Karton
  Kağıt 2.Hamur
  Boyut 150 X 210
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Prens Sabahaddin

  40.00

  Liste Fiyatı : 40.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta yok
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..