İnsan Fenomeni; İnsan Doğası Hakkında Dini ve Felsefi Soruşturmalar - Kadir Canatan - 9789944105682 - Kitap | rakitap.com
Menu 0
  İnsan Fenomeni; İnsan Doğası Hakkında Dini ve Felsefi Soruşturmalar

  Bu kitabın konusu, felsefi antropolojinin araştırma konusu olan insan ve onun doğasıdır. Felsefi antropoloji, beden ile ruh arasındaki ilişkiler başta olmak üzere şu sorulara cevap aramaktadır: İnsan ve hayvanlar arasındaki farklar nelerdir? İnsanı, hayvanlardan ayırt eden öğeler ve özellikler hangileridir? Kadın ve erkek arasındaki farklar gerçek midir? Yoksa toplumsal olarak tanımlanan şeyler midir? Ruhsal sağlık ve ruhsal hastalıklar nasıl tanımlanabilir? İnsanın insanlaşma sürecinde katılım ve eğitimin rolü nedir? Kalıtımın kültür karşısındaki ağırlığı nedir? İnsan, çocukluktan erişkenliğe nasıl gelişmektedir? Hangi aşamalar kaydedilmektedir? Birey ve toplum arasındaki ilişki nasıl bir ilişkidir? Rasyonellik ve bilinçaltı arasındaki sınır nedir? İşte tüm bu sorulara felsefi antropoloji, başka disiplinlerle birlikte çözüm aramaktadır.
  İnsan görüşü veya insanın kendi kendisi hakkındaki algısı kendi başına bir mesele değildir. İnsanın kendi hakkındaki görüşü, kuracağı hayatın zeminidir. Bu bakımdan insana dair her görüşün insan hayatı açısından kritik sonuçları bulunmaktadır. İnsan basitçe iyi ya da kötü olarak nitelenebilecek bir varlık değildir. O, son derece karmaşık ve müphem bir doğaya sahiptir. Bugün modern insanı yeniden gerçek statüsüne kavuşturmak için sadece modern bilimlerin bizlere sunduğu verilerle yetinemeyiz, bunun kadar binlerce yıllık din, felsefe ve düşünce geleneklerinin birikimi de önemli bir kaynaktır. Bu kitap, Alexis Carel'in ifadesiyle İnsan Denen Meçhulün dünyasına açılmış küçük bir penceredir.
  İnsan doğası hakkında bilgilenmek ve görüş sahibi olmak isteyen ya da bir başka deyişle kendini tanımak isteyen herkese bu kitabın söyleyeceği bir söz olduğuna inanıyoruz. Bu kitabı okuduktan sonra insan hakkında daha bilinçli ve daha eleştirel bir görüş kazanacağınız muhakkaktır.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9789944105682
  Yayın Tarihi 2014-12-01
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 1.Baskı
  Sayfa Sayısı 373
  Kapak Karton
  Kağıt 2.Hamur
  Boyut 135 X 190
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Kadir Canatan

  30.00

  Liste Fiyatı : 30.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta yok
  Temin Süresi : 1 Gün
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..