Harry Lime'ın En Yeni Hayatları ya da Üçüncü Adam'a Övgü - Tayfun Pirselimoğlu - 9786053752509 - Kitap | rakitap.com
Menu 0
  Harry Lime'ın En Yeni Hayatları ya da Üçüncü Adam'a Övgü

  İlk olarak Joseph Conradın Karanlığın Yüreği adlı meşhur romanında arzı-endam etmişti Kurtz, sonra Orson Wellesin (ya da Graham Greenein) Üçüncü Adam filminde karşımıza çıktı. Kolonyalizmin dehşetini abideleştiren eserdir Conradınki, malumunuz olduğu üzre. Kurtz, bir yoruma göre, Karanlığın Yüreğinde bilinçdışının ölçüsüz, imkânsız arzularını, asimetrik taleplerini temsil eder. Tersine çevrilmiş bir değer sistemi içinde başkasıyla/ötekiyle ilişki içindedir. Sonuç dehşet olsa da, başkasına/ötekine yer vardır bu yapıtta, Karanlığın Yüreğinde hâlâ bir dışarı, başkası/öteki vardır. Çünkü, kolonyal efendinin kendisiyle ilişkisini dolayımlayan şeydir madunun bedeni; işkence edilen, sömürülen, yok edilen bedeni...
  Ama Üçüncü Adamda her şey bilinç düzeyinde olur biter, arzu rasyonelleşmiştir. Görünüşler dışında bir şeye yer yoktur artık, dolayısıyla başkası yoktur ya da herkes bir başkasıdır. Ya da Baudrillardın deyimiyle herkes bir mutanttır. Ve böyle bir dünyada Kurtza düşen bir barda keman çalmaktır elbette. En nihayetinde çocukları öldüren şey ilaçsızlık ya da hastalıktır, savaş değil!
  Harry Lime işte bu dünyanın, modern zamanların şairidir, kötülüğün şeffaflaştığı, sıradanlaştığı dünyamızın; daha doğrusu, iyiyle kötünün, doğruyla yanlışın, güzelle çirkinin ayırt edilemez olduğu dünyamızda her çiçekten bal toplayan modern bir seyyahtır
  İşte karşınızda kültleşmiş bir karakterin en yeni hayatları, Tayfun Pirselimoğlunun kaleminden
  İyi okumalar Ahmet Öz
  Tayfun Pirselimoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesini bitirdikten sonra Viyanada Hochschule fur Angewante Kunstta resim ve gravur okudu. Viyana, İstanbul, New York, Ankara, Budapeşte, Tallinnde çok sayıda sergi açtı ve ortak sergilere katıldı.
  Pirselimoğlu ilk uzun filmi olan Hiçbiryerdeyi 2002 yılında gerçekleştirdi. Daha sonra vicdan ve ölum uçlemesini oluşturan Rıza (2007), Pus (2009) ve Saç (2010) filmlerini çekti.
  Pirselimoğlunun ilk romanı Çöl Masalları 1996da, Kayıp Şahıslar Albumu 2002de, Malihulya 2003te, Şehrin Kuleleri 2005te, Otel Odaları adlı hikâye kitabı ise 2009da yayımlandı.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9786053752509
  Yayın Tarihi 2012-11-22
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 1.Baskı
  Sayfa Sayısı 136
  Kapak Karton
  Kağıt 2.Hamur
  Boyut 135 X 215
  Basım Yeri İstanbul
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Tayfun Pirselimoğlu

  17.00

  Liste Fiyatı : 17.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta yok
  Temin Süresi : 1 Gün
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..