Güncel Fıkhi Konular - Ali Kaya - 9786054487547 - Kitap | rakitap.com
Güncel Fıkhi Konular

Bu kitapta İslam fıkhını ilgilendiren güncel ve de tartışmalı teorik ve pratik problemler ele alınmaktadır. Fıkhın pratik problemleri olarak içtihat, fetva verme usulü, teflik, taklit, belli bir mezhebi iltizam, tahric ve tercih gibi fıkıh metodolojisini de ilgilendiren teorik problemler yer almaktadır. Okuyucu bu bağlamda şu sorulara cevap bulabilecektir. Günümüzde içtihat kapısı açık mıdır? Kimler ve hangi usulle fetva verebilir? Belli bir mezhebe bağlı kalmak şart mıdır? Mezhep değiştirmek caiz midir? Bir mezhebe bağlı olan başka mezhebin hükümlerinden yararlanabilir mi?
Kitapta, ayrıca, faiz, enflâsyon, finans kurumları veya katılım bankaları, sigorta, borsa ve faktoring gibi konular da incelenmekte ve enflasyon farkı, finans kurumlarına yapılan yatırımlar, sigorta, borsa, hisse senedi alıp satmak gibi güncel pratik sorunlar üzerinde durulmaktadır.
Kitapta tıp ve tıbbi gelişmeler başlığı altında, genetik kopyalama, tüp bebek, organ ve doku nakli, ötenazi ve ölme hakkı ve de özürlü ceninin alınması gibi konulara da değinilmektedir. Gen teknolojisinin sonucu olarak insan kopyalamanın hükmü, İslâm âlimlerinin organ ve doku nakli hakkındaki kanaatleri, ağır hastalığa yakalanmış bir kişinin ölmeyi tercih edip edemeyeceği, özürlü olduğu söylenen cenini aldırmanın hükmü gibi güncel tartışmalara bu bölümde cevap aranmaktadır.
Beslenme ve gıda konusunun ele alındığı bölümde, İslâm'a göre helal ve haram gıdalar, GDO'lu ürünler, katkı maddeli gıdalar, birtakım kimyasal işlemler ile yapısal değişikliğe uğrayan gıdalar tartışılmaktadır.

Devamı

Format Kitap
Barkod 9786054487547
Yayın Tarihi 2017-12-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 414
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Kaya

25.00

Liste Fiyatı : 25.00

Kazancınız : 0.00

Stokta yok
Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..