Menu 0

  Zülfü Livaneli bu kitabında, dünya tarihini değiştiren bir olayla ilgili tanıklığını dile getiriyor.
  Livaneli ve Yaşar Kemal, 21 Ekim 1986`da Kremlin`de Sovyetler Birliği`nin yeni devlet başkanı Mihail Gorbaçov`la buluşan küçük bir aydın grubunun içindeydi. Gorbaçov`un 1997 yılında Amerikan C-Span televizyonuna açıkladığına göre, bu toplantıda konuşulanlar ve daha sonra yapılan basın toplantısı, tarihin akışını değiştiren Perestroyka devriminin başlangıç noktasını oluşturdu.
  Zülfü Livaneli bu ilk toplantıdan sonra, 17 yıl boyunca Mihail Gorbaçov`la dünyanın çeşitli köşelerinde buluştu ve ona Sovyet Devrimi, Marksizm, Leninizm, Perestroyka, Yeni Dünya Düzeni, ABD hegemonyası gibi çeşitli konular hakkında sorular sordu. Gorbaçov hala Marksist görüşe bağlı mıydı, Lenin hakkında ne düşünüyordu, Sovyetler Birliği`nin dağılacağını öngörmüş müydü, Perestroyka devriminden pişman mıydı? Sovyet komünizmi bir ütopya mıydı, yoksa belli başarıları olan tarihsel bir dönem miydi?
  Bu kitapta, yüzyılın adamı olarak selamlanan Mihail Gorbaçov`un bu sorulara verdiği kapsamlı cevapları bulacaksınız.
  Sovyetler Birliği`nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov`la başbaşa yapılan konuşmalar, tarihin önemli bir değişim anına tanıklık etmekle kalmıyor, bugünün politik gelişmelerini ve yeni Amerikan doktrinini de daha iyi anlamamızı sağlıyor.

  Devamı
  Format :Kitap
  Barkod :9789751409287
  Yayın Tarihi :2003-07-01
  Yayın Dili :
  Baskı Sayısı :4.Baskı
  Sayfa Sayısı :126
  Kapak :
  Kağıt :
  Boyut :135 X 195
  Basım Yeri :İstanbul
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Zülfü Livaneli
  Yazarın Diğer Eserleri
  İlgili Eserler