Menu 0
  Dünden Bugüne Türk Şiiri (5 Cilt)

  Dünden Bugüne Türk Şiiri, Asım Bezircinin, bilinen edebiyat araştırmacısı / eleştirmen titizliğiyle hazırladığı ve Türk şiirini gelişim evreleri içinde kavramayı, tarihsel açıdan en önemli, en güzel örnekleriyle sunmayı amaçladığı bir antoloji. Bezircinin bu çalışmasında, XIII. yüzyıldan XX. yüzyılın sonuna dek uzanan bir zaman dilimindeki şiir birikimine, şairlerinin taşıdıkları eğilimlere göre değil, şiirlerin barındırdığı estetik ve tarihsel değerlere göre demokratik bir anlayışla yaklaşılmış, çağlar boyunca geçilen bütün yollar ve varılan bütün sonuçlar cilt cilt sergilenmek istenmiştir.

  I. cilt, Türk halk şiirinin her yüzyılda en yetkin temsilcilerini bir araya getirmek üzere düzenlendi. Bu ciltte, şairlerin bireysel sanat serüvenlerini olduğu kadar, onların bu serüvenlerine yansıyan halkın yaşam karşısındaki tavrını ve bu tavrın dışa vuruluşundaki çeşitli eğilimleri de en güzel ürünleriyle yansımış bulacaksınız.

  II. cilt, Türk Divan şiirini yüzyıllar içinde geçirdiği bütün evrelerle el altına getirmek amacıyla düzenlendi. Geçirilen bütün evrelerde şairlerin ortaya koyduğu ürünler ince bir sanat beğenisiyle seçilip bilgi ve sözlük çalışmaları da eklenerek sunulmuştur.

  III. cilt, Yeni Şiirin 1900-1940 yılları arasındaki evresini kapsamaktadır. Bu ciltte, Kemal Özerin Tanzimattan Günümüze Türk Şiirinin Görünümü ve Evreleri başlıklı değerlendirme yazısının yanı sıra, Türk şiirindeki yenileşme atılımının (Tanzimat, Serveti Fünun, Fecr-i Ati) evreleri ve Cumhuriyetten sonra ortaya çıkan Hece Şiiri, Nâzım Hikmetin Özgür Koşuk devrimi gibi atılımlar, en yetkin temsilcileri ve ürünleriyle yer alıyor.IV. cilt, Yeni Şiirin 1940-1960 yılları arasındaki evresine ayrıldı. Cumhuriyet sonrası Türk şiirine önemli ivmeler kazandıran 1940 Toplumcu Gerçekçi Kuşağı, Garip Şiiri, İkinci Yeni gibi hareketlerin yaşandığı bir zaman diliminde ortaya konan ürünlerden en güzellerini kapsadığı gibi, bu döneme damgasını vuran şairlerin tek tek değerlendirildiği ayrıntılı yaşamöykülerini de içeriyor.

  V. cilt, Yeni Şiirin 1960-2000 yılları arasındaki evresini tanıtıyor. Bu ciltte, 1960la başlayan ve şiirin yeniden toplumsallaşmasına yol açan koşullar yansıtıldığı gibi, 1970 sonrasındaki siyasallaşma evresi, 1980 sonrasına damgasını vuran değişmeler, bu evrelerde yer alan bütün kuşaklardan ozanların en özellikli ürünleriyle sergilenerek, Türk şiirinin çizilmek istenen 800 yıllık panoraması tamamlanıyor.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9799756525165
  Yayın Tarihi 2013-12-01
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 2.Baskı
  Sayfa Sayısı 1893
  Kapak Karton
  Kağıt 2.Hamur
  Boyut 135 X 195
  Basım Yeri İstanbul
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Asım Bezirci
  Yazar   : Asım Bezirci; Kemal Özer
  Yazar   : Kemal Özer
  Ürün Satışta. %0

  370.00

  Liste Fiyatı : 370.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta var
  Aynı Gün Kargo   
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..