Yazar : Aytekin Gezici
Yayıncı : Tutku Yayınevi
Fiyat: 14.95   Liste Fiyatı : 14.95
Ürün Satışta. 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786054962693
Yayın Tarihi : 2018-09-21
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 2.Baskı
Sayfa Sayısı : 336
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 145 X 215
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Kurbanları için, 'tedip ve tenkil' uygulayıcısı içinse bir 'ıslahat hareketiydi' Dersim'de yaşananlar. Dönemin Cumhurbaşkanı, Bu meseleyi kökünden hallediniz deyip Köşkün Muhafız Alayı'nı bile bölgeye gönderince operasyonların en bilinen kurbanı darağacında haykırdı; Evlad-ı Kerbela'yız. Günahsızız. Ayıptır! Zulümdür! Cinayettir!
Dört kıtada at koşturan Osmanlı, dört dağın arasındaki Dersim'le bir türlü baş edemedi.II. Abdülhamid'in yarım bıraktığı operasyonu Ankara Hükümeti tamamladı. 1921'de Koçgiri İsyanı hayli kanlı bastırıldı.
-17 Kasım 1937'de Dersim'i ziyaret eden Kemal Atatürk'ün, beraberindeki bürokratlara 'tokattan da ağır' sözler sarf ettiği şikayet konusu neydi?
-Diyap Ağa'nın Atatürk'e sevgisinin gerekçesi neydi? İlk mecliste 'vekil' olan Diyap Ağa ikinci meclise neden giremedi?
-Recep Tayyip Erdoğan'ın Dersim operasyonları ile ilgili, Devlet adına özür dilenecekse, ben özür dilerim, diliyorum sözlerine kim nasıl tepki verdi?
-Erdoğan'ın 'resmi belge' diye gösterdiği ölüm raporlarının 'gerçekleri yansıtmadığını' öne süren tarihçiler hangi alternatif belgeleri gündeme getirdi?
-Türk Silahlı Kuvvetleri, Dersim Operasyonları esnasında 'zehirli gaz' kullandı mı? Kullandığını iddia edenlerin açıklamaları neydi? Zehirli gaz kullanılmadığına delil gösterenlerin belgelerinde neler yazıyor?
-Dersim Operasyonları'na dair yıllardır dillendirilen yalanlar ve tarihi gerçekler neler?
-Dersim'in sembol ismi Seyid Rıza kimdir?
-Dersim'i bombalayan Sabiha Gökçen hakkında hiç duymadığınız gerçekler...
-Celal Bayar Dersim'de ne yaptı? İsmet İnönü'nün operasyonlardaki rolü neydi?
-Kemal Kılıçdaroğlu'nun Dersim Raporu'nda hiç bilinmeyen hangi sırlar açığa çıktı?
-Osmanlı'dan günümüze devletin resmi 'Dersim Raporları'nda neler var neler...
Dersim Olayları'na dair hiç bilinmeyen gerçekleri, karanlık odalarda, tozlu raflarda gizlenen raporların ayrıntılarını bu kitapta bulacaksınız. Yıllardır cevabı verilemeyen 'Dersim'de ne oldu?' sorusuna en ayrıntılı cevabı bu kitabı okuyanlar verecek...

Okuyucu Yorumları