Format Kitap
Barkod 9789756154281
Yayın Tarihi 2014-06-00
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 4.Baskı
Sayfa Sayısı 224
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210
Basım Yeri İstanbul

Emeği Geçenler :
Yazar   : Seyfi Öngider

ALTI ASKER, DÖRT PARTİ LİDERİ, BİR HUKUKÇU
İlk baskısı Ekim 2006da yapılan bu kitap on cumhurbaşkanının seçilme hikâyelerini aktarırken on birincinin seçiminin neden bir krize yol açtığına ışık tutmaya çalışmıştı. On birincinin, yani Abdullah Gülün de seçilme hikâyesinin eklendiği bu genişletilmiş dördüncü baskı, on ikincinin seçiminin neden bu kadar gergin ve tartışmalı olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.
Cumhurbaşkanlarının nasıl seçildiklerinin yanı sıra neden hemen her seçimin bir tür krize dönüştüğünü, ordu ile parlamentonun, yargı ile hükümetin, iktidar ve muhalefet partilerinin çatışmalarını ele alan Seyfi Öngider pek bilinmeyen bazı olguları da değerlendiriyor.
Örneğin, Atatürk seçilmek için gerekli oyu kıl payı almıştı. Tevfik Rüştü Aras cuntası İnönüyü Çankayaya değil ABDye göndermeye çalışıyordu. Bayar, DP lideri olarak seçilmekte zorlanmadı ama onun da rakipleri vardı. Gürselin karşısına çıkan aday tehdit edilince soluğu İsviçrede almıştı. Sunayın seçilişi Genelkurmay başkanlığından sonra cumhurbaşkanlığı makamı gelir tekerlemesinin doğmasına yol açmıştı. Korutürk, gece saat 01de yataktan kaldırılarak Ankaraya davet edilmişti. Evren, TBMMnin seçmediği tek cumhurbaşkanı oldu. Özal, Alışırlar, alışırlar... diyerek Çankayaya çıktı ama başkalarından önce kendisi oraya alışamadı. Kendim için bir şey istiyorsam namerdim diyen Demirel Çankayaya çıkma fırsatını kaçırmadı. Sezer, TBMMdeki tüm partilerin desteğiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı olurken, Gül ise yine bir askeri muhtıranın ardından seçilen ve eşi türbanlı ilk cumhurbaşkanı oldu.
Atatürkten Güle on bir cumhurbaşkanının siyasi biyografilerini kaleme alırken ilginç bilgiler aktaran, eleştirel değerlendirmeler yapan Öngider aynı zamanda cumhuriyetin siyasi tarihine de yeni ve farklı bir bakış açısı sunuyor.

devamını oku..
Kategori : Siyaset
17.00
Liste Fiyatı : 17.00
Kazancınız : 0.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim