Belçika Basını ve Diplomatik Belgelerine Göre Türk Kurtuluş Savaşı (1919-1922) - Halil Yılmaz - 9789751747143 - Kitap | rakitap.com
Menu 0
  Belçika Basını ve Diplomatik Belgelerine Göre Türk Kurtuluş Savaşı (1919-1922)

  Yirminci yüzyılın başlarında Türk ve dünya tarihi insanlık açısından dönüm noktalarından birine tanıklık etmiş, Birinci Dünya Savaşı felaketini yaşamıştır. Türk tarihi açısından bakıldığında, Birinci Dünya Savaşı'nın devamı niteliğinde olan ve bu savaşı sonuçlandıran Kurtuluş Savaşı yaşanmış, Türk halkı Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Milli Mücadele'yi vermiştir. Bu çalışmayla da bu döneme Belçika basını ve diplomatik belgeleri penceresinden ışık tutulması hedeflenmiştir.

  Bu bağlamda birinci kategoride, Türk Milli Mücadelesi'ne olumlu veya olumsuz bakmalarının ötesinde, özellikle Katolik La !ibre Belgique, sağ-milliyetçi- La Dernire Heure ve muhafazakar olup herhangi bir dini görüşü temsil etmeyen La Nation Belge gazeteleri ve yazarlarının, büyük ve güçlü bir Türk devletinin yeniden tarih sahnesine çıkmasına karşı oldukları görülmektedir.

  İkinci kategori dahilinde değerlendirildiğinde, sosyalist Le Peuple, Liberal Le Matin gazeteleri ve yazarları Türkler ve verdikleri mücadele konusunda peşin hükümlü davranmayıp, olayları daha objektif ve yansız bir şekilde ele almışlar, yer yer Türk Milli Mücadelesi'ne olumlu yaklaşırlarken, dönemin büyük güçlerinin politikalarını da hedef almaktan geri kalmamışlardır. Ancak yine de Hristiyanların çıkarları söz konusu olduğunda Türkler aleyhine görüşler belirtmekten geri kalmamışlardır.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9789751747143
  Yayın Tarihi 2021-05-12
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 1.Baskı
  Sayfa Sayısı 464
  Kapak Karton
  Kağıt 1.Hamur
  Boyut 160 X 240
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : Halil Yılmaz

  75.00

  Liste Fiyatı : 75.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta yok
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..