Yazar : Ali Arslan
Yayıncı : Truva Yayınları
Fiyat: 9.00   Liste Fiyatı : 9.00
Ürün Satışta. 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9789944975148
Yayın Tarihi : 2006-03-00
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 229
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 195
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
19. yüzyılda başlayan milliyetçilik akımları, Yahudilerin büyük acılar çekmesine neden olmuştu. Milyonlarca Yahudi, Avrupa`daki vahşetten kaçarak başka ülkelere sığınırken önemli bir kısmı da Doğu`ya sığındı. Peki, bu insanlar neden Doğu`ya kaçtılar? Avrupalıların kendilerinden saymadıkları ve “hasta” kabul ettikleri Osmanlı Devleti Yahudilere nasıl yaklaşıyordu?
Ülkemizde Yahudiler üzerine yayınlanan çalışmalar genellikle Filistin meselesine odaklanmıştır. Bu titiz çalışmanın yazarı Tarih Profesörü Ali Arslan, bu konuya yalnızca Filistin açısından bakarak, Osmanlı dönemi Yahudileri konusunu bütünüyle kavramanın imkansız olduğunu gösteriyor. Osmanlı`ya gelen göçleri etkileyen faktörlerin tamamını ve Osmanlı Devleti`nin bu olaya karşı takındığı tavrı ve politikalarını ele alıyor. Yahudilerin İspanya`dan sürülmesinden 400 yıl sonra Avrupa`dan Türkiye`ye doğru yaşanan ve kendisi tarafından “İkinci Yahudi Göçü” olarak tanımlanan bu olay üzerine daha önce ortaya konmamış deliller, tezler ve argümanlar ortaya koyuyor.
Osmanlıların, Avrupa`daki Yahudilerin mağduriyetlerini azaltmak için neler yaptığını, büyük güçlerin Osmanlı Devleti`ne yönelik stratejilerinde Yahudileri nasıl kullandığını, Siyonist Yahudilerin neleri hedeflediklerini, Osmanlı`nın, göçün insani boyutu ile siyasi boyutunu ayırmakta nasıl bir hassasiyet gösterdiğini bu çalışmada göreceksiniz. Yahudi göçüne karşı II. Abdülhamid ve ekibi ile İttihatçıların tavırları arasında farklar var mıydı? Osmanlı yöneticileri bu Yahudileri neden, nerelere yerleştirdi? Belki de sonunda şu soruyu soracaksınız: Osmanlı Devleti, topraklarına sığınan Yahudiler için neler yaptı ve Yahudiler bunlara nasıl karşılık verdiler? Tüm yönleriyle dünya dengelerini altüst eden bir göçün tarihini bu eşsiz kitapta bulacaksınız.

Okuyucu Yorumları