1910 Cemiyet-i Hafiye Davasının Tek Kadın Sanığı - Şahende Hanım'ın Suzişli Hatıraları - A. Filiz Evcimen Salıcı - 9786053326564 - Kitap | rakitap.com
Menu 0
  1910 Cemiyet-i Hafiye Davasının Tek Kadın Sanığı - Şahende Hanım'ın Suzişli Hatıraları

  Sene 1910... Sıcak bir yaz gecesi... Genç kadın, Sultanahmet'in daracık sokaklarından birinde, cumbalı ahşap evin penceresinden dalgın bakışlarla sokağı seyrediyordu. Tutuklanmıştı... Diğerleri sorgulanmak üzere Bekirağa Bölüğü'ne gönderilirken, o kendisine bir hürmet olarak polis memuru Hasan Efendi'nin evinde misafir edilecekti.

  Az sonra, pençe-yi kahrında esir olarak tutulduğu odada, yanından hiç ayırmadığı defterine şu satırları yazacaktı:

  Semayı bile ferah görmek şerefinden mahrumum ... ne saadet hürriyet, ne büyük şeref, ne ali kelime, şu mukaddes söz, telaffuz edilirken bile kalp inşirah buluyor.

  Yaşasın hürriyet, yaşasın, adaletle yaşasın... Hürriyetin ruhu adalet olsun!.. Oysa bu satırların yazıldığı günden iki yıl önce, Sultanahmet Meydanı'nda binlerce kişi büyük bir coşkuyla 2. Meşrutiyet'in ilanını kutlamış, hürriyete kavuşmanın sevinci bir rüzgâr gibi Rumeli'den Anadolu'ya, imparatorluğun bütün tebaasına dalga dalga yayılmıştı.
  Peki bu iki sene içinde ne olmuştu da esiri olunan hürriyet, üç çocuklu bir Osmanlı kadınını esir almıştı?

  İttihat ve Terakki döneminin en önemli siyasi davalarından Cemiyet-i Hafiye Davasının tek kadın sanığı Şahende Hanım'ın hayat-ı nisvaniyeti üzerinde pek sûzişli bir hatıra bırakan muamele-yi tevkif günlerini kaydettiği bu defter, tarihimizin bu olağanüstü dönemine tanıklık ediyor.

  Devamı

  Format Kitap
  Barkod 9786053326564
  Yayın Tarihi 2018-07-04
  Yayın Dili Türkçe
  Baskı Sayısı 1.Baskı
  Sayfa Sayısı 280
  Kapak Karton
  Kağıt 2.Hamur
  Boyut 130 X 195
  Emeği Geçenler :
  Yazar   : A. Filiz Evcimen Salıcı

  16.00

  Liste Fiyatı : 16.00

  Kazancınız : 0.00

  Stokta yok
  Hoş geldiniz, Keyifli alışverişler..