1843-46 Marx´ın klasik iktisatçılarla ilk tanıştığı yıllardır; bu süre içinde Marx, burjuva iktisadının kavramlarını burjuva iktisadına karşı kullanmak diye tanımlayabileceğimiz bir yöntemle uzun, bir kısmı kaybolmuş defterler doldurur. 1844 El Yazmaları burjuva politik iktisadını ve burjuva iktisat sistemini eleştiren genç Marx´ın ilk iktisadi araştırmalarının müsveddeleridir.


Marx 1844 Elyazmaları'nda paranın iktidarının her değeri aksine döndürdüğünü söylerken, ilkin sadakati sadakatsizliğe çevirir diye başlar saymaya: Aşkı nefrete, nefreti aşka, erdemi fenalığa, fenalığı erdeme... diye devam eder. 1932 yılına kadar yayımlanmayan bu müsveddeler ücretli emeğin insanı nasıl yabancılaştırdığının ele alındığı olgusal bir analizdir. Metin boyunca Rousseau´nun, Feuerbach'ın, Proudhon'un, Hegel´in etkilerini takip ederken, Marx´ın klasik iktisatçılarla (Adam Smith, Ricardo, Sismondi, Say...) yürüttüğü tartışmaya da şahit oluruz.

Sosyal bilimci, tarihçi ve devrimci olarak hiç kuşkusuz en etkili sosyalist düşünür olan Marx´ın fikriyat evrimini gösteren ilk çalışmalarıdır 1844 El Yazmaları.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750520105
Yayın Tarihi :2016-07-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :10.Baskı
Sayfa Sayısı :182
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Karl Marx
Çevirmen   : Murat Belge
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
Hoşgeldiniz, Keyifli alışverişler..